Ece Temelkuran: Umut genç kadınlarda

 

New York’ta üç gün boyunca süren Women in the World Summit  ilgi gördü. 3 bin kişinin katıldığı, kişisel hikayeleri ile önemli uluslararası konuları aydınlatan güçlü kadınların ağırlandığı platformda bu yıl sekizinci kez toplanıldı. Dünya liderlerinden sanatçılara, aktivistlerden, barış yanlılarına ve muhaliflere kadar çok isim bu yıl da biraraya geldi. Ece Temelkuran da etkinliğe davet edilen isimlerden biri.

Temelkuran, yaptığı konuşmada, “Entelektüellerinize ve gazetecilerinize sahip çıkın. Çünkü diktatörlerin ülkeye hakim olabilmesi için yalanlarını rahatça söyleyebilmeleri gerekir. Gerçekliğin kuruluş sürecinden entelektüelleri çıkarmak yalan söylemeyi kolaylaştırır.” dedi.

Türkiye’de kadınların  hayatları için mücadele ettiğini belirten Temelkuran, New Yorker Dergisi’nin Genel Yayın Yönetmeni ve konuşmanın moderatörü David Remnick’in “Umut nerede görünüyor” sorusunu şöyle yanıtladı:  “Umut genç kadınlarda. Bildiğimiz anlamda Türkiye kalmayabilir, kadınlar bundan en çok kendilerinin zarar göreceğini bildikleri için aslında hayatları için mücadele ediyorlar.”

Son olarak, “ABD’deki kadın direnişini ilgiyle izliyoruz, çünkü siz bizim kadar yorulmadınız henüz” diye ifade eden Temelkuran, Trump hakkında şu şekilde konuştu: “Trump ile ilgili çok şaka yapıyorsunuz ve çok gülüyorsunuz, ama dikkat edin çünkü mizah fazla konforlu bir sığınak haline gelebilir.”