‘Sarmaşık’ Sundance’da

Sundance Enstitüsü 2015’te yarışacak filmleri seçti. 29 ayrı ülkeden 118 uzun metrajlı filmin seçildiği  Sundance Film Festivali’ne katılacak filmlerden biri de Tolga Karaçelik’in ikinci uzun metraj filmi olan ‘Sarmaşık’. Filmin yapımcısı Bilge Elif Turhan, görüntü yönetmeni ise  Gökhan Tiryaki.  Festival, 21 Ocak- 1 Şubat tarihleri arasında Utah’ta düzenlenecek.

Tek mekanda geçen 120 günün hikayesinin anlatıldığı ‘Sarmaşık’ hakkında yönetmeninden:

“Sahilde gecenin bir vakti oturuyorsun, karşı sahile bakıyorsun. Bir anda karşı sahilin ışıkları birer birer sönüyor.

Sanki karadeniz tarafından biri üflemiş, baktığın ışıklar kandil veya  mum, teker teker. Garipsiyorsun çünkü bilirsin suyun öbür yakasında çakılan her ışık suyun bu tarafında seni takip eder, nereye gidersen git hep takip eder. Hep böyle oldu bu.

Gücün varsa karanlığa daha dikkatli bakıyorsun,  farkediyorsun bu karanlık örtü hareket ediyor.  O karanlık  sac yığını dalgaları yararak hareket ediyor. Arkasında bıraktığı iz ya farkedilmiyor ya yok oluyor.

Anlıyorsun o bazı şeyleri, hani o anladığın ama anlatamadığın bazı şeyleri. Kendi kendine bak karanlığa nasılda hareket ediyor diyorsun o an çok anlamlı geliyor,.

Çünkü o an anlıyorsun karanlık esasında ışığın unuttuğu bir köşe değil, esasında karanlık basbaya hareket ediyor. yüksek sesle söylesen dalga geçecekler biliyorsun susuyorsun.

İşte bu  o hareket eden karanlığın öyküsüdür.

Adım İsmail,

Adım Nadir,

Adım Cenk,

Alper,

Kürt,

Beybaba…

Adım Sarmaşık.

Artık biliyorum.

Hareket etmezsem karanlık beni yakalar.

Biliyorum çünkü yaşadım.

İşte anlatılan hikaye,

Bu ve bunun gibi şeylerin öyküsüdür.”