ABD’de göçmen reformu için hazırlıklar başladı

ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Servisi, milyonlarca yasadışı göçmenin yıllardır beklediği kapsamlı göçmen reformunun gerçekleşeceğinin sinyalini verdi. 

ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Servisi (USCIS) milyonlarca yasadışı göçmenin yıllardır beklediği kapsamlı göçmen reformunun gerçekleşeceğinin sinyalini verdi.

USCIS Direktörü Alejandro Mayorkas, Obama’nın kapsamlı göçmenlik reform planı çerçevesinde ileride gerçekleşmesi muhtemel vize uygulamalarında büyük artış olacağından, şimdiden çalışmalara başladıklarını belirtti.

İşlemlerin hızlı gerçekleşmesi için, parmak izi alınması, posta formları, vize alma yöntemi gibi detaylar üzerinde çalışılmalara başlandı.

Şu sıralar gündemi meşgul eden sağlık reformunun yenilenmesi sonrası Başkan Obama göçmenlik konusunda gerekli çalışmaların yapılacağının sözünü vermişti.

Sınır kontrollerini güçlendirmenin ilk adım olacağı reformda, işlevsiz göçün önüne geçmek amaçlanıyor.

Milyonlarca yasadışı göçmenin merakla beklediği yasa tasarısı hakkında Obama, “Bu bir af yasa tasarısı olmayacak. Göçmenlik kanununun yasallaşmasıyla 12 milyondan fazla yasadışı göçmenin ABD’de yasal olarak ikamet etmesi ve çalışması sağlanacak. Kaçak durumda çalışanlar geçici işçi statüsünü kazanacaklar. Ülkelerine gidemeyen kaçakların ülkelerine gitmelerine de imkan verilmiş olacak” demişti ve göçmenlerin eğitim düzeyinin göz önünde bulundurulacağının, ülkeye adaptasyonlarının sınanacağının ve de yasadışı göçmenlerin yasal çizgiden çıktıkları için gerekli görülen para cezasına çarptırılacağının sinyallerini vermişti.
(Turkish Journal) 

Leave a Reply

Your email address will not be published.