Türkiye Evi “Aile Günü”nde Türkiye’yi temsil etti…

HPR bünyesinde San Diego Balboa Park’ta bulunan 31 ülke evleri geçen cumartesi “Aile Günü” başlığı altında yeni bir etkinlik düzenlediler. 

“Türkiye Evi”nin de katıldığı etkinlikte her ülke kendi müziğini ve de kültürünü yansıtan gösteriler ile ziyaretçilere hoş vakit geçirttiler. Kaliforniya’da yaşayan Amerikalı Türk soprano Ayşegül Underhill “Bir dünya, bir insan” mesajı ile Balboa Park’ta bulunan Türkiye Evi’ni temsilen bir mini konser verdi. Arabina Dans Topluluğu’nun gösterisi de dikkat çekti. Birçok ülkenin, kültürlerini, tarihlerini, gelenek ve göreneklerini ziyaretçilere tanıtma şansı veren bu tarz organizasyonlara ilgi büyük.

1935’te kurulan, kar amacı olmayan House of Pacific Relations (HPR) organizasyonu, Amerika’da yaşayan farklı uluslara mensup insanlar araşındaki işbirliğini, karşılıklı anlayışı geliştirmeyi ve ülkelerin kendi kültürlerini tanıtmasını sağlamayı amaçlıyor.

HPR’in Başkanı Hannu Mikkonen; barış, iyiniyet ve anlayış prensibi ile HPR’ı kurduklarını, Amerika genelinde en geniş kültürel organizasyon olduklarını belirtip, düzenledikleri kültür şenliklerine herkesin davetli olduğunu dile getirdi.

Etkinlik sonrası görüştüğümüz Türkiye Evi Başkanı Ali Kıran: “ Öncelikle açılıştaki “Star Spangled Banne”’i Ayşegül Hanım’ın söylemesi bizim için çok gurur verici bir olay. Bildiğiniz gibi bu tarz açılışlarda ünlü kişiler sahne alırlar. Bu görevi Ayşegül Hanım tam namıyla başardı…” dedi ve ekledi: “ Etkinlikte iki gösteri yapan tek ülke biz olduk. Gerek Ayşegül Hanım’ın konseri gerekse de dansçılar çok ilgi gördü. Bu tümSan Diego toplumuna açık bir konserdi. Memleketlerin yanında San Diego Hayvanat Bahçesi gibi kuruluşlarda masa kurmuşlardı. Böyle genel bir tanıtım içinde olmaktan çok mutluyuz. Yekpare bir vücut olaraktan bu organizasyonun amaçlarına hizmet etmek için buradaydık. Yüzlerce insana Türkiye broşürleri verip, onları aydınlattık. Daha önce de söylediğimiz gibi, “House of Turkey” herhangi bir Türk Evi projesinden çok farklı. Yani herhangi bir semtte ev açmak değil amaç. San Diego’nun en çok turist çeken bir yerinde, resmi olarak tanınan bir kuruluş olmamız, bizi birçok, başka yerlerde bizim gıpta ettiğimiz, ülkelerden çok daha iyi tanıtıyor. Herkesi etkinliklerimize davet ediyoruz. Tüm amacımız Türkiyemizi en iyi şekilde tanıtmak. Böylesi dostça bir ortam da sesimizi duyurmak için ideal. Bugünki etkinliğe emek veren herkese teşekkürler.”

 

(Turkish Journal)

Leave a Reply

Your email address will not be published.